Amortyzacja na dwa sposoby
W zasadzie z powodu tych różnic należałoby prowadzić równocześnie dwie ewidencje księgowe. Jedna z nich byłaby prowadzona zgodnie z wytycznymi ustaw podatkowych - i dostarczałaby informacji dla celów podatkowych, druga zaś pozwoliłaby wypełnić obowiązki nakładane przez ustawę o rachunkowości - i służyłaby sporządzeniu sprawozdania finansowego jednostki. Oczywiście podwójna ewidencja jest uciążliwa, czaso- i kosztochłonna. Dlatego też trudno dziwić się, że w praktyce księgowej dąży się do minimalizacji rozbieżności - głównie w celu ułatwienia sobie pracy.
Rzecz jasna obowiązkiem każdej jednostki jest zarówno stosowanie się do przepisów podatkowych, jak i ustawy o rachunkowości. Jednak prowadzenie dwóch ewidencji byłoby nieekonomiczne. Stąd optymalnym rozwiązaniem jest prowadzenie jej zgodnie z przepisami podatkowymi, a w przypadkach gdzie prawo bilansowe odmiennie reguluje daną kwestię, uwzględnienie tych rozbieżności. W praktyce najprawdopodobniej okaże się, że jest ich nie aż tak wiele.
Przyjrzyjmy się, na czym polegają najważniejsze różnice.
Co jest środkiem trwałymPierwsza i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta