Auto nie na sprzedaż, tylko na potrzeby dilera
Z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT wynika, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotą VAT naliczonego jest tylko 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub należnej z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia (WNT) auta - nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Ale od tej reguły są wyjątki.
Na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 7 dilerzy prowadzący działalność w zakresie handlu samochodami osobowymi (czy innymi samochodami, których zakup co do zasady nie uprawnia do pełnego odliczenia VAT) mogą uznać za podatek naliczony całą kwotę VAT określoną na fakturze od dostawcy krajowego lub całą kwotę podatku należnego z tytułu WNT takich samochodów.
Nie budzi to wątpliwości, gdy auto osobowe jest przeznaczone u dilera bezpośrednio do sprzedaży (jest towarem handlowym). Możliwość pełnego odliczenia nie jest kwestionowana również w przypadku, gdy będzie ono przez jakiś czas użytkowane jako auto demonstracyjne.
Ważne, jaka działalnośćA co w sytuacji, gdy diler postanowi taki samochód uznać za środek trwały,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta