Sporządzanie wniosku o emeryturę
Polega ona m.in. na sprawdzeniu stanu dokumentacji przedstawianej przez kandydata do pracy (jej kompletności i zgodności z wymaganiami), zgłoszenia do wszystkich niezbędnych rodzajów ubezpieczeń i terminowego opłacania składek. Następnie pracodawca powinien sporządzać określone w przepisach dokumenty zatrudnieniowe, płacowe i ubezpieczeniowe oraz zapewnić warunki przechowywania dokumentacji pracowniczej zgodne z wymaganiami. Takie podejście do obowiązków wobec zatrudnionych ułatwi kontakty z ZUS oraz późniejszy udział pracodawcy w sporządzaniu wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych, w tym emerytur.
Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z FUS i rozporządzenia Rady Ministrów z 1983 r. pracodawcy zobowiązani są m.in. do wystawiania pracownikom (zarówno aktualnym, jak i byłym) zaświadczeń oraz dokumentów poświadczających: > posiadane przez wnioskującego o przyznanie emerytury okresy składkowe i nieskładkowe, > osiągane przez niego przychody, stanowiące podstawę wymiaru składek, jak również inne uzyskiwane świadczenia pieniężne i w naturze, mające wpływ na wysokość emerytury, > okresy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta