Uprawnienia do wcześniejszych świadczeń
Zależy ona przede wszystkim od rodzaju i miejsca wykonywania pracy lub służby oraz związanego z tym systemu zapewniania środków utrzymania po zakończeniu czynnego życia zawodowego.
Wiek uprawniający do zakończenia pracy lub służby, wymagane warunki, sposób obliczania świadczenia, a nawet wymiar zaliczanych okresów pracy lub służby zależą od tego, czy dana osoba jest objęta systemem ubezpieczeń społecznych, przepisami o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych lub służb mundurowych, czy też ma prawo do uposażenia w stanie spoczynku.
Przepisy regulujące uprawnienia do świadczeń po zakończeniu pracy (służby) ustalają, że tzw. podstawowy wiek emerytalny uprawniający do wnioskowania o przyznanie takiego świadczenia z ubezpieczenia lub zaopatrzenia emerytalnego (uposażenia w stanie spoczynku) wynosi m.in.: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn objętych przepisami ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz przepisami ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Dla sędziów sądów powszechnych podstawowy wiek uprawniający do pobierania uposażenia w stanie spoczynku wynosi 65 lat (art. 69 ustawy z 27 lipca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta