Gdy rozliczasz się w walucie obcej
- Podstawową zaletą i tym, co odróżnia rachunek walutowy od złotowego, jest uniezależnienie od różnic kursowych. Firma, która prowadzi intensywny handel zagraniczny, powinna mieć rachunek walutowy, ponieważ w ten sposób uniezależnia się od zmian kursów walut - mówi Piotr Sikorski z Departamentu Rozwoju Biznesu BRE Banku. Optymalnie rachunek walutowy jest wykorzystywany w przypadku bilansowania się eksportu i importu. Jeśli firma sporadycznie realizuje przelewy zagraniczne, nie musi zakładać konta walutowego, tym bardziej że takiego obowiązku nie nakłada na nią polskie prawo.
Małe firmy praktycznie nie korzystają z rachunków w walutach obcych. Przy sporadycznych transferach nie jest to opłacalne. Średnie przedsiębiorstwa często mają kontrahentów zagranicznych, dlatego chętniej decydują się na rachunki walutowe, szczególnie jeśli przeprowadzają wiele transakcji z tym samym partnerem handlowym i w tej samej walucie obcej.
- Większe firmy, które mają dużą płynność oraz specjalistów śledzących kursy walutowe, mogą mieć rachunek walutowy, aby w odpowiedniej chwili sprzedać walutę i zarobić na tym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta