Męski problem
Wpływ produkowanych przez człowieka substancji chemicznych jest duży, jednak - jak podkreślają naukowcy - nie oznacza to od razu, że europejscy mężczyźni staną się bezpłodni. Kłopoty mogą pojawić się natomiast, gdy na działania chemikaliów nałożą się inne czynniki - np. związane z zanieczyszczeniem środowiska lub przebytymi chorobami. Rezultaty badań 700 mężczyzn z czterech krajów - w tym i Polski - opublikował właśnie magazyn "Human Reproduction".
Próbki nasienia pobrano w Warszawie, w Charkowie na Ukrainie, od szwedzkich rybaków oraz - dla porównania - od grenlandzkich Inuitów. Badania prowadził międzynarodowy zespół naukowców, któremu przewodził dr Marcello Spano z włoskiej Narodowej Agencji Nowych Technologii, Energii i Środowiska (ENEA). Spermę analizowano pod kątem uszkodzeń genetycznych. Mężczyznom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta