Zlecanie z zagranicy, rozliczenie w kraju
Osoby, które otrzymują z zagranicy należności z umów o pracę, zlecania i o dzieło wykonywanych w Polsce na rzecz zagranicznego pracodawcy czy zleceniodawcy, płacą podatek wyłącznie na rzecz polskiego fiskusa.
Regułą wynikającą z wszystkich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania jest to, że wynagrodzenia za pracę, pensje, płace i inne wynagrodzenia za pracę najemną czy z tytułu zatrudniania mogą być opodatkowane tylko w państwie, w którym otrzymujący je ma miejsce zamieszkania. Ważne jest to, gdzie praca jest wykonywana, a nie skąd pochodzi zapłata za nią. Dlatego np. osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce, która na podstawie umowy zlecenia zawartej z firmą (przedsiębiorcą) z siedzibą w USA i nie mającą w Polsce zakładu ani przedstawicielstwa, wykonuje pracę wyłącznie w Polsce, rozlicza się z należności uzyskanych od tej firmy tylko z polskim fiskusem.
Obowiązują przy tym wyłącznie reguły ustalone w polskim prawie podatkowym. Gdy chodzi o angażowanych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia i podobnych umów różnica jest tylko taka,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta