Miało być szybciej i taniej, jest gorzej
Chodzi o art. 479 9 kodeksu postępowania cywilnego (wszystkie przepisy oznaczają k.p.c.), który nakazuje wymianę pism procesowych między zawodowymi pełnomocnikami stron. Jest on jednak błędnie wykładany i dlatego blokuje zaskarżanie wyroków w sprawach gospodarczych.
W tej tak ważnej dla przedsiębiorców sprawie ma wypowiedzieć się Sąd Najwyższy.
Dotąd sądy nie wymagały i w większości nadal nie wymagają, by formalny wniosek o sporządzenie i doręczenie pisemnego uzasadnienia wyroku, a ściślej mówiąc jego odpis, wysyłać także do innych stron procesu. I słusznie, bo jest on skierowany wyłącznie do sądu, by ten sporządził uzasadnienie wyroku, uzasadnienie zaś doręcza się jedynie temu, kto o nie wystąpił.
Treść art. 479 9 § 1 nie zmieniła się od 1 lipca 1996 r. Ale od 5 lutego 2005 r. poszerzył się o zdanie trzecie: "Pisma, do których nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania listem poleconym, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku". Mimo to do 5 lutego 2005 r. żaden sąd gospodarczy nie wzywał pełnomocników do składania drugiej stronie dowodu doręczenia odpisu wniosku o uzasadnienie. Przez długie lata sądy nie wymagały doręczania innym stronom procesu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta