Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miało być szybciej i taniej, jest gorzej

17 października 2005 | Prawo | JF

SĄDY GOSPODARCZE Pisma procesowe Miało być szybciej i taniej, jest gorzej Błędna interpretacja przepisu proceduralnego blokuje zaskarżanie wyroków w sprawach gospodarczych

Chodzi o art. 479 9 kodeksu postępowania cywilnego (wszystkie przepisy oznaczają k.p.c.), który nakazuje wymianę pism procesowych między zawodowymi pełnomocnikami stron. Jest on jednak błędnie wykładany i dlatego blokuje zaskarżanie wyroków w sprawach gospodarczych.

W tej tak ważnej dla przedsiębiorców sprawie ma wypowiedzieć się Sąd Najwyższy.

Dotąd sądy nie wymagały i w większości nadal nie wymagają, by formalny wniosek o sporządzenie i doręczenie pisemnego uzasadnienia wyroku, a ściślej mówiąc jego odpis, wysyłać także do innych stron procesu. I słusznie, bo jest on skierowany wyłącznie do sądu, by ten sporządził uzasadnienie wyroku, uzasadnienie zaś doręcza się jedynie temu, kto o nie wystąpił.

Treść art. 479 9 § 1 nie zmieniła się od 1 lipca 1996 r. Ale od 5 lutego 2005 r. poszerzył się o zdanie trzecie: "Pisma, do których nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania listem poleconym, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku". Mimo to do 5 lutego 2005 r. żaden sąd gospodarczy nie wzywał pełnomocników do składania drugiej stronie dowodu doręczenia odpisu wniosku o uzasadnienie. Przez długie lata sądy nie wymagały doręczania innym stronom procesu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3664

Spis treści
Zamów abonament