Firma rośnie, zadań przybywa
Co do zasady, wszyscy pracodawcy mają takie same obowiązki, bez względu na rozmiar prowadzonej działalności. Niektóre przepisy prawa pracy uzależniają jednak nałożenie na pracodawcę określonego obowiązku od liczby zatrudnianych pracowników. Takie zróżnicowanie wynika z założenia, że przekroczenie pewnego pułapu w stanie zatrudnienia wymaga dodatkowych rozwiązań prawnych, w szczególności w zakresie organizacji i porządku pracy, zasad wynagradzania, a także pozwala pracodawcy na ponoszenie dodatkowych kosztów, np. w wypadku zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników lub w zakresie działalności socjalnej. Natomiast tworzy się dogodniejsze warunki np. masowego rozwiązywania stosunków pracy. Niektóre obowiązki związane z liczbą zatrudnionych mają też motywować do zatrudniania pewnych grup pracowników, np. niepełnosprawnych.
Liczą się umowyPrzy ustalaniu liczby zatrudnionych pracowników nie jest ważne, czy faktycznie świadczą oni pracę. Istotne jest, czy między pracodawcą a daną osobą istnieje określona więź prawna - stosunek pracy. Do liczby tej zalicza się więc wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a także na podstawie powołania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę. Nie ma tu znaczenia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta