Dzielenie podupadającej floty
Niespełna dwa tygodnie temu prezydenci Rosji i Ukrainy uzgodnili -- po raz kolejny -- zasady podziału Floty Czarnomorskiej. Porozumienie to nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów związanych z trwającym już trzy lata konfliktem.
Dzielenie podupadającej floty
Urszula Doroszewska
Sewastopol -- i cały Krym -- stanowi od kilku lat przedmiot konfliktu między Rosją i Ukrainą. Zajęty przez Rosję w 1783 roku półwysep stał się ważnym dla Rosji punktem strategicznym na Morzu Czarnym. Obecnie należy on do Ukrainy. Konflikt o Flotę Czarnomorską rozpoczął się w 1992 roku, gdy Kijów przystąpił do tworzenia swojej Marynarki Wojennej i część oficerów floty złożyła przysięgę na wierność Ukrainie, za co jej ówczesny dowódca Kasatonow zwolnił ich ze służby. Prezydent Krawczuk zdecydował, że Ukraina przejmuje wszystkie formacje wojskowe stacjonujące na jej terytorium, a Borys Jelcyn chciał, aby Flota Czarnomorska była podporządkowana Rosji.
Pospieszna wyprzedaż
Przewodniczący sewastopolskiego Związku Oficerów Ukrainy i deputowany do parlamentu w Kijowie Jewgienij Łupakow trzy córki posłał na studia do szkoły oficerów marynarki wojennej, by w przyszłości służyły we flocie niepodległej Ukrainy. Bierze udział w pracach parlamentarnej komisji prowadzącej rozmowy na temat podziału floty.
--...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta