Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego zwyciężają postkomuniści

20 czerwca 1995 | Świat | JS

Dlaczego zwyciężają postkomuniści

Mieszkańcy Europy Wschodniej chcieliby zjeść ciastko i jednocześnie je zachować

Jeffrey Sachs

W wyniku wyborów, które odbyły się w marcu br. w Estonii, proreformatorski rząd został zastąpiony przez lewicową koalicję. Zważywszy na osiągnięcia gabinetu, wydaje się to być aktem niewdzięczności ze strony wyborców. W 1994 roku inflacja spadła do 20 proc. w skali rocznej (najniższy wskaźnik w krajach b. ZSRR) . Wzrost gospodarczy osiągnął poziom 5 proc. (najwyższy w krajach b. ZSRR) . Prognozy przewidywały możliwość osiągnięcia jeszcze lepszych wyników.

Zbyt okrutne reformy

Dlaczego estońskie reformy się załamały? Dlaczego partiom lewicowym, politycznym spadkobiercom komunistów, udało się wygrać wybory w Bułgarii, Estonii, na Węgrzech, na Litwie, w Polsce, na Słowacji i w Słowenii? Najprostsza odpowiedź, jakiej udzieliłoby wiele osób, brzmi: reformy rynkowe były zbyt szybkie i zbyt okrutne. Ludzie zatęsknili za nieskomplikowaną przeszłością.

Takie wyjaśnienie nie uwzględnia jednak istoty rzeczy. Ankiety wykazują, że ludzie nie chcą powrotu do starych rządów i że partie lewicowe nie są postrzegane jako instrumenty, przy pomocy których można by zniweczyć reformy rynkowe.

Spadek stopy życiowej nie wywołał rozczarowania. W rzeczywistości wcale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 509

Spis treści
Zamów abonament