Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych po zmianach
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych po zmianach
Ludwik Sobolewski
Jednym z ważniejszych faktów dotyczących rynku kapitałowego w Polsce w roku ubiegłym było utworzenie Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w formie spółki akcyjnej, czy też, by trafniej oddać istotę tego wydarzenia, wyodrębnienie funkcjonującego od 1991 r. Krajowego Depozytu z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Dokonało się to na podstawie ustawy z 29 grudnia 1993 r. zmieniającej prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych. Wprowadzona wówczas regulacja instytucji centralnego depozytu była, niestety, nadzwyczaj skromna -- składała się bowiem z kilku, powiedzmy od razu, bardzo niedoskonałych artykułów. Zaważyło to zapewne na umieszczeniu w art. 71 adelegacji dla Rady Ministrów do wydania rozporządzenia określającego "zasady działania Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych". Miało ono zastąpić poprzednie z 1992 r. , dalece już nieadekwatne do realiów obrotu. Delegacja ta została wypełniona 18 kwietnia br. , kiedy Rada Ministrów uchwaliła stosowne rozporządzenie.
Opracowanie jego projektu nie było bynajmniej łatwe. Wynikało to z co najmniej dwóch podstawowych przyczyn. Jedna z nich miała charakter merytoryczny. Jak wiadomo, KDPW S. A. odpowiada nie tylko za przechowywanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta