Decyduje termin płatności, data zapłaty czy data odbioru?
Najwięcej problemów mają przedsiębiorcy świadczący usługi cechujące się pewnego rodzaju ciągłością, nazywane potocznie usługami ciągłymi. Przepisy podatkowe nie definiują wprost tego pojęcia. W praktyce uważa się za nie świadczenia jednolite i rozciągnięte w czasie.
Reguła...Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) zasadą jest, że przychód podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury, jednak nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym: > wydano rzecz lub zbyto prawo majątkowe albo > wykonano usługę lub częściowo wykonano usługę (o ile częściowe wykonanie usługi stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty) albo > otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.
Z tym że nie zalicza się do przychodów podatkowych pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane dopiero w następnych okresach sprawozdawczych (następnych miesiącach). Wynika to z art. 12 ust. 4 pkt 1 updop. Za przychody nie powinny więc być uznawane np. zaliczki otrzymane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta