Metoda na cenę
Tydzień temu pisaliśmy o tym, kto może być uznany za podmiot powiązany i jakie są tego konsekwencje. Dziś omówimy metody szacowania dochodów przez organy podatkowe (i organy kontroli skarbowej) w sytuacji, gdy stwierdzą one, że transakcja między firmami powiązanymi odbiega od warunków rynkowych.
Jak wiemy, cena transferowa to - co do zasady - cena, jaka znajduje zastosowanie w obrocie między spółkami powiązanymi. Powinna być tak ustalona, by organ podatkowy nie miał zastrzeżeń co do jej wysokości. W praktyce więc metody szacowania dochodów są też metodami ustalania ceny transferowej na poziomie, który jest do zaakceptowania dla organów podatkowych.
Zgodnie z art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochody podatników (a tym samym cenę transferową) określa się w drodze oszacowania, stosując następujące metody: > porównywalnej ceny niekontrolowanej, > ceny odprzedaży, > rozsądnej marży ("koszt plus").
Gdy nie ma możliwości ich zastosowania, przyjmuje się metody zysku transakcyjnego.
Zasady stosowania tych metod szerzej reguluje rozporządzenie z 10 października 1997 r. w sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta