Podmiana wspólnika
Spółka cywilna, w odróżnieniu od tzw. spółek prawa handlowego (jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej), jest spółką tylko z nazwy. Tak naprawdę jest to jedna z umów, uregulowana w kodeksie cywilnym (k.c.). Nie ma już żadnych wątpliwości co do tego, że przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej, a nie ona sama.
Spółka cywilna jest jednak bardzo wyjątkową umową, ma pewne szczególne cechy.
Na skutek jej zawiązania pomiędzy wspólnikami powstaje szczególna więź majątkowa, ale i osobista. Wniesione przez nich do spółki wkłady zlewają się bowiem ze sobą, tworząc tzw. współwłasność łączną, czyli współwłasność bezudziałową (taką samą jaka powstaje między małżonkami z chwilą zawarcia małżeństwa).
Skład ma być stałyDlatego też art. 863 § 1 k.c. mówi, że wspólnik, czyli współwłaściciel majątku tworzącego spółkę, nie może rozporządzać swoim udziałem w tym majątku ani udziałem w poszczególnych jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta