Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za i przeciw dekretom

22 listopada 2005 | Prawo | PW
źródło: Nieznane

Rozporządzenia z mocą ustawy nieuchwalane przez parlament Za i przeciw dekretom Legitymacja prezydenta do działania w roli prawodawcy nie jest gorsza niż parlamentu. Piotr Winczorek, konstytucjonalista, profesor prawa Uniwersytetu Warszawskiego

Niektóre ugrupowania polityczne, a i niektórzy prawnicy widzą potrzebę uzupełnienia katalogu aktów normatywnych o dekret lub akt o podobnym charakterze. Projekt konstytucji przygotowany przez PiS przewiduje np., iż prezydent RP, na wniosek Rady Ministrów, wydawać może rozporządzenia z mocą ustawy zatwierdzane przez Sejm. Z wprowadzeniem, a właściwie z przywróceniem naszemu porządkowi prawnemu aktów rangi ustawy nieuchwalanych przez parlament łączą się nadzieje na poprawę stanu polskiej legislacji, rzeczywiście niepokojącego. Warto zatem rozważyć argumenty za i przeciw, by bez politycznych emocji i podejrzeń podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu takiego rozwiązania.

Nieco historii

Konstytucja RP z 1921 r. nie znała takiej formy stanowienia prawa. Wprowadziła ją, pod postacią prezydenckiego rozporządzenia z mocą ustawy, tzw. nowela sierpniowa uchwalona po zamachu majowym w 1926 r. Wydawanie rozporządzeń było obwarowane istotnymi zastrzeżeniami. W pewnych wypadkach mogły być stanowione na podstawie upoważnienia ustawowego.

Dalej poszła Konstytucja RP z 1935 r., wprowadzająca dekrety prezydenta Rzeczypospolitej. Niektóre mogły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3693

Spis treści
Zamów abonament