Kiedy gmina płaci odszkodowanie
Jestem właścicielką mieszkania, mój lokator ma orzeczoną eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego. Wystąpiłam do gminy o lokal zastępczy. Ta odmówiła, uzasadniając to brakiem uchwały w sprawie najmu takich pomieszczeń. Jak mam postąpić?
Kwestie dotyczące eksmisji do tymczasowych pomieszczeń reguluje kodeks postępowania cywilnego (art. 1046). Mówi on, że komornik nie może eksmitować na bruk. Jeżeli eksmitowany nie ma prawa do lokalu socjalnego, to można go eksmitować tylko do pomieszczenia tymczasowego. Obowiązek dostarczenia takiego pomieszczenia ciąży na gminie. Może je również dostarczyć wierzyciel (właściciel mieszkania).
Gdy więc czytelniczka wystąpiła do gminy, a ta odmówiła, może żądać odszkodowania (na zasadzie odpowiedzialności cywilnoprawnej gminy za niewywiązanie się z obowiązku wskazania tymczasowego pomieszczenia).
Właściciel może żądać odszkodowania odpowiadającego różnicy między czynszem, jaki otrzymywałby za lokal, gdyby wynajął go na wolnym rynku, a odszkodowaniem, jakie płaci lokator za zajmowanie lokalu bez tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta