Demokracja i populizm
W prawdzie źródłosłów terminów "demokracja" i "populizm" jest podobny, bo grecki "demos" to to samo, co łaciński "populus", to demokrację od populizmu dzieli szeroka rzeka. O ile demokracja budzi z reguły sympatię, to populizm uchodzi za coś obarczonego negatywnymi skojarzeniami i nie cieszy się uznaniem. Populiści rzadko przyznają się do swoich naturalnych skłonności i radzi byliby uchodzić za demokratów. Demokraci z kolei nie okazują najmniejszych nawet oznak zadowolenia, gdy oskarża się ich o populizm.
Warto spróbować ustalić znamiona demokracji i populizmu po to, aby móc wstępnie choćby odróżnić działania podejmowane pod szyldem demokracji od tych, które zasługują na miano populistycznych.
PRAWO, ROZSĄDEK, POWAGADemokracja jest nie do pomyślenia bez rządów prawa. Rządy łamiące ustanowione i zaakceptowane przez siebie normy, w tym zwłaszcza normy wyznaczające prawa podmiotowe człowieka, uderzają w sam fundament demokracji. W systemie tym, podejmując oraz realizując decyzje władcze, należy ustępować przed obowiązującym prawem, gdy stanowi ono przeszkodę w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta