Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia nie zapłaci za wszystko

16 stycznia 2006 | Ekonomia | Nk KO
źródło: Nieznane

AKCJA "FUNDUSZE BEZ BARIER" Unia nie zapłaci za wszystko Przedsiębiorstwa starające się o pieniądze z Unii Europejskiej muszą liczyć się z kosztami, które pokryją z własnej kieszeni.

W Polsce realizowanych jest ponad tysiąc inwestycji wspieranych i przez Brukselę, i przez banki. Firmy, którym brakuje własnych pieniędzy, zwracają się do nich po pożyczkę. Chodzi o to, aby zabezpieczyć inwestycję do momentu otrzymania dofinansowania lub znaleźć środki, które posłużą jako wkład własny.

Firmy korzystające z finansowania zewnętrznego muszą za nie zapłacić. Wyłożą pieniądze na rozpatrzenie wniosku i wydanie promesy kredytowej. Promesa wynosi nawet 1 proc. kwoty, na jaką opiewa.

- Na niższą prowizję za wystawienie promesy może liczyć nasz stały klient oraz taki, który zamierza poszerzać współpracę i np. otwiera rachunek, zwiększa obroty na rachunku, korzysta z innych naszych produktów - mówi Dariusz Kucharczyk, menedżer ds. programów unijnych w Kredyt Banku.

To samo twierdzi Jarosław Fordoński, wicedyrektor Departamentu Bankowości Dużych Przedsiębiorstw w BRE Banku, kierujący Wydziałem ds. UE. - Zdarza się, że w ogóle nie pobieramy opłat za wystawienie promesy. To przede...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3739

Spis treści
Zamów abonament