Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po sejmowych potyczkach - co wolno marszałkowi

16 stycznia 2006 | Prawo | BB
źródło: Nieznane

PRAWO USTROJOWE Po sejmowych potyczkach - co wolno marszałkowi Wicemarszałkowie zastępują marszałka Sejmu, do jego uznania więc należy, czy i któremu z nich udzieli pełnomocnictwa do wypełniania wszystkich lub tylko niektórych swoich kompetencji i w jakim czasie. 11 stycznia marszałek Sejmu Marek Jurek próbował odebrać przewodniczenie obradom wicemarszałkowi Markowi Kotlinowskiemu z LPR (c) ADAM JAGIELAK

Parlament potrzebuje kogoś, kto pełniłby wewnętrzne funkcje kierownicze. Taki organ, jeśli ma działać szybko i sprawnie, a właśnie tego wymaga się od kierujących pracami parlamentu, nie może być zbyt liczny.

Na świecie

Najczęściej występującymi rodzajami parlamentarnego kierownictwa są:

  • • organ kolegialny (prezydium),
  • • organ monokratyczny (przewodniczący, marszałek, spiker).

Ten drugi typ, wprowadzony w Polsce od wejścia w życie konstytucji z 1997 r., występuje m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Rosji.

Na piastuna organu kierowniczego może być wybierana osoba ciesząca się poparciem większości parlamentarnej i należąca do partii posiadającej większość mandatów (np. w USA jest on równocześnie przywódcą partii mającej większość w Izbie Reprezentantów) lub do jednej z partii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3739

Spis treści
Zamów abonament