Sędziowski rząd narzuca swoją wizję
Dzisiaj państwa członkowskie bacznie obserwują działalność ETS i częściej niż dawniej są gotowe sprawdzać wspólnotowy rachunek zysków i strat wynikający z jego orzecznictwa.
Opinie o ETS są skrajne: od słów uznania do ostrej krytyki "sędziowskiego rządu" dyktującego swoją wizję prawa europejskiego. Rozstrzygnięcie tego konfliktu z góry skazane jest na niepowodzenie. Z kolei bez docenienia specyfiki usytuowania ETS w systemie instytucjonalnym Wspólnot nigdy nie zrozumie się, także w Polsce, na czym polega wyjątkowość najwyższego wspólnotowego sądu.
Kto nadzoruje nadzorującegoZgodnie z zasadą kompetencji powierzonych każda z pięciu instytucji wspólnotowych działa w granicach kompetencji jej przyznanych (art. 7 traktatu ustanawiającego Wspólnotę). Pozycja ETS zarówno wobec tej zasady, jak i wobec innych instytucji Wspólnoty jest jednak szczególnie uprzywilejowana, co wynika z faktu, że to ETS odpowiada na dwa kluczowe pytania:
- • instytucjonalne: kto decyduje o tym, jak daleko sięgają kompetencje Wspólnot, ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta