Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędziowski rząd narzuca swoją wizję

16 stycznia 2006 | Prawo | TT
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Europejski Trybunał Sprawiedliwości Sędziowski rząd narzuca swoją wizję ETS występuje jako instytucja nadzorująca innych, ale zakres swoich kompetencji określa samodzielnie. Tomasz Tadeusz Koncewicz, doktor nauk prawnych, absolwent prawa uniwersytetów we Wrocławiu i Edynburgu (c) PAWEŁ GAŁKA

Dzisiaj państwa członkowskie bacznie obserwują działalność ETS i częściej niż dawniej są gotowe sprawdzać wspólnotowy rachunek zysków i strat wynikający z jego orzecznictwa.

Opinie o ETS są skrajne: od słów uznania do ostrej krytyki "sędziowskiego rządu" dyktującego swoją wizję prawa europejskiego. Rozstrzygnięcie tego konfliktu z góry skazane jest na niepowodzenie. Z kolei bez docenienia specyfiki usytuowania ETS w systemie instytucjonalnym Wspólnot nigdy nie zrozumie się, także w Polsce, na czym polega wyjątkowość najwyższego wspólnotowego sądu.

Kto nadzoruje nadzorującego

Zgodnie z zasadą kompetencji powierzonych każda z pięciu instytucji wspólnotowych działa w granicach kompetencji jej przyznanych (art. 7 traktatu ustanawiającego Wspólnotę). Pozycja ETS zarówno wobec tej zasady, jak i wobec innych instytucji Wspólnoty jest jednak szczególnie uprzywilejowana, co wynika z faktu, że to ETS odpowiada na dwa kluczowe pytania:

  • • instytucjonalne: kto decyduje o tym, jak daleko sięgają kompetencje Wspólnot,
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3739

Spis treści
Zamów abonament