Pułapki procedury sądowo-administracyjnej
Janusz Trzciński: Rzeczywiście są takie skargi i wnioski. Ale też wiele osób nie bardzo wie, jakimi sprawami mogą się zajmować te sądy.
A jeśli nawet wiedzą, to czy znają wymogi proceduralne i umieją je spełnić? Czy mają świadomość, że niezastosowanie się do nich może spowodować, że sąd nie zajmie się ich, nawet najbardziej uzasadnionymi, skargami?Tak niestety bywa. Sądy administracyjne rozpatrują najczęściej skargi na decyzje oraz na bezczynność organów administracji. Przepis mówi, że uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny. A poza tym prokurator, rzecznik praw obywatelskich oraz organizacja społeczna w zakresie swojej statutowej działalności. Sam interes faktyczny więc nie wystarczy.
Rozróżnienie między interesem faktycznym a prawnym bywa zagadką dla przeciętnego obywatela.Mimo że formuła o interesie prawnym jest już od bardzo dawna stosowana i znalazła się również w kodeksie postępowania administracyjnego, czasem nawet sąd miewa kłopot z ustaleniem, czy chodzi o interes prawny, czy o faktyczny. Przyjęto, iż ten pierwszy występuje wtedy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta