Dużo banków, mało kapitału
System bankowy w Rosji
Dużo banków, mało kapitału
Obecnie na terenie Federacji Rosyjskiej działa ok. 2 tys. banków. Większość z nich powstała na początku lat 90. -- gwałtowny rozwój sektora prywatnego w tym kraju objął również system bankowy. Reformowanie rosyjskiej bankowości rozpoczęto jednak znacznie wcześniej.
Przełomowym momentem dla systemu bankowego w Związku Radzieckim był rok 1987. Wtedy to utrzymywany w tym kraju model państwowej zdecentralizowanej bankowości stracił swoj monopolistyczny charakter.
Wcześniej w ZSRR istniały tylko trzy banki, które obsługiwały całą radziecką gospodarkę: Gosbank, Strojbank oraz Wniesztorgbank. W 1987 r. obok nich pojawiło się pięć nowych: Wnieszekonombank, Promstrojbank, Agroprombank, Żiłsocbank oraz Sbierbank. Zadania, jakie wyznaczono nowym bankom odpowiadały koncepcji "centralnej liberalizacji reguł gospodarczych i planowego wprowadzania elementów rynkowych do gospodarki socjalistycznej".
Rosnąca liczba banków
Właściwe reformy bankowe rozpoczęły się jednak dopiero w 1990 r. Rada Najwyższa ZSRR przyjęła wtedy dwa akty prawne: ustawę o banku państwowym w ZSRR (Gosbanku) oraz ustawę o bankach i działalności bankowej. Analogiczne ustawy przyjęto również w Federacji Rosyjskiej oraz wszystkich republikach związkowych, wchodzących w skład...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta