Jak usprawnić upadłości
Jak usprawnić upadłości
Włodzimierz Kubala
Zainteresowanie przepisami prawa upadłościowego nasila się wraz ze zjawiskiem bankructw firm państwowych i prywatnych. Nie wszyscy obserwatorzy zdawali sobie początkowo sprawę, że pojawianie się nowych firm i likwidacja (upadek) starych są przejawem działania praw wolnego rynku, nie wszyscy też byli i są skłonni akceptować społeczne i ekonomiczne tego skutki.
Proces powstawania i upadania firm nie może odbywać się żywiołowo. Obowiązująca w tym zakresie regulacja prawna pochodzi z 1934 r. (por. rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r. -- prawo upadłościowe, zwane dalej w skrócie p. u. ). Zrozumiała wydaje się w tej sytuacji potrzeba jej zmiany, mocno jest zwłaszcza akcentowane dostosowanie rozwiązań prawnych do nowych warunków. Formułowane postulaty mają swe źródło i oparcie w doświadczeniach praktycznych oraz w krytycznej ocenie obowiązujących przepisów.
Obraz upadłości
Spróbujmy najpierw przedstawić w największym skrócie obraz praktyczny upadłości, na który złożyć się mogą następujące konstatacje:
J upadłości od kilku lat przybywa, przy czym zahamowania tego trendu w najbliższej przyszłości nie należy oczekiwać;
J skalę zjawiska determinują różne przyczyny, występujące w społecznie przecież pożądanym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta