Układ szansą dla dłużnika i wierzyciela
Układ szansą dla dłużnika i wierzyciela
Rozmowa z mgr. Markiem Pasławskim, nadzorcą sądowym w ponad szesnastu postępowaniach układowych
Co jest istotą postępowania układowego?
W moim przekonaniu intencją układu jest sanacja podmiotu gospodarczego pod nadzorem sądowym. Jest to nadzór formalny i materialny, podzielony między sędziego-komisarza i sąd, w którym udział bierze nadzorca sądowy jako instytucjonalny organ procedur układowych.
Głównym motorem działania nadzorcy sądowego jest restrukturyzacja podmiotu gospodarczego, dająca szansę na przetrzymanie kryzysu i takie ułożenie się z wierzycielami, by uciec przed ogłoszeniem upadłości. Reorganizacja przedsiębiorstwa-dłużnika pod względem finansowym to cel działania każdego nadzorcy sądowego, który nie jest cudotwórcą, ale leczy przedsiębiorstwo według sztuki i wiedzy prawniczej oraz zasad gospodarczych, ekonomicznych i finansowych.
Prawo układowe to regulacja z innej epoki gospodarczej, historycznej, społecznej. Może warto przypomnieć, iż mówimy tu o rozporządzeniu prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r. , zwanym prawem o postępowaniu układowym (Dz. U. nr 93, poz. 856 z późn. zm. ). Było ono i jest regulacją pożyteczną dla tych podmiotów gospodarczych, które będąc w dobrej wierze, znalazły się w ciężkich okolicznościach, grożących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta