Odpowiednie stosowanie, to znaczy jakie
Odpowiednie stosowanie, to znaczy jakie
Wiktor E. Łyszczak
Tadeusz Żyznowski w glosie do uchwały Sądu Najwyższego z 29 października 1991 r. (III CZP 109/ 91) napisał w "Przeglądzie Sądowym" (5--6 z 1992 r. ), że "odpowiednie" stosowanie przepisów prawa jest czynnością jednolitą o charakterze jednolitym. W literaturze wyodrębnia się trzy grupy sytuacji -- w zależności od uzyskiwanego rezultatu -- odpowiedniego stosowania przepisów prawa. Dalej czytamy, że do pierwszej grupy należą te, w których odpowiednie stosowanie polega na stosowaniu odpowiednich przepisów bez żadnych modyfikacji. Do drugich zaliczono te, w których odpowiednie przepisy mają być stosowane z pewnymi modyfikacjami. Wreszcie trzecia grupa obejmuje te przepisy, które ze względu na ich bezprzedmiotowość lub sprzeczność z przepisami ustanowionymi dla tych stosunków, do których miały być stosowane odpowiednio, nie mogą być w ogóle stosowane.
W jaki sposób "odpowiednio" należy stosować przepisy prawa spółdzielczego, np. art. 215 § 2 i § 3 (owspólności ustawowej) , art. 229 § 3 pkt 2 (o następstwie prawnym) , art. 230 § 1 (o egzekucji) , art. 232 § 4 (o domach jednorodzinnych) , art. 136 § 4 (też o domach jednorodzinnych) , art. 238 § 1 (o lokalach użytkowych) i art. 239...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta