Bezpieczeństwo powiązane z Zachodem
Dlaczego NATO waha się w rozszerzeniu na Europę Środkową?
Bezpieczeństwo powiązane z Zachodem
Czesław Mesjasz
Obserwując toczącą się w Polsce dyskusję dotyczącą polityki bezpieczeństwa narodowego i konieczności przystąpienia do NATO, nie sposób nie zauważyć, że poza paroma wyjątkami obraca się ona w ramach kilku ogólnych prawd. Nie ulega wątpliwości, że naszą politykę bezpieczeństwa musimy wiązać z Zachodem przy zachowaniu dobrych stosunków z wszystkimi sąsiadami. Opieranie się natomiast w dążeniu do członkostwa w NATO na ogólnych stwierdzeniach wynikających jedynie zwłasnych chęci uniemożliwia wypracowanie właściwej strategii politycznej, a także i taktyki negocjacji.
Podstawą skutecznych negocjacji nie jest bowiem jedynie przedstawianie własnych racji, ale także zrozumienie interesów drugiej strony. W naszych dyskusjach politycznych i prasowych dużo się mówi i pisze o tym, dlaczego chcemy i powinniśmy jak najszybciej stać się pełnoprawnym członkiem NATO. Zbyt mało jest natomiast prób udzielenia odpowiedzi na pytanie, na skutek jakich przyczyn, zarówno politycznych, jak i wojskowych, NATO waha się w podjęciu konkretnych kroków, które prowadziłyby do przyjęcia Polski oraz innych krajów Europy Środkowej?
O czym zapomina się w rozmowach z NATO?
Wydaje się, że w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta