100 mld zł do zagospodarowania
Majątek, który można sprywatyzować
100 mld zł do zagospodarowania
W piątek Sejm przyjął ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Jeżeli zostanie ona zaakceptowana przez Senat oraz przez prezydenta -- który jednak zapowiedział jej zawetowanie -- to znaczy, że za trzy i pół miesiąca zaczęłyby obowiązywać nowe zasady prywatyzacji.
A co zostało jeszcze do sprywatyzowania? Ministerstwo Przekształceń Własnościowych sporządziło analizę "zasobów prywatyzacyjnych", czyli tego majątku, ktory można by jeszcze poddać procesom prywatyzacyjnym. Analiza ta została przedstawiona podczas jednego z ostatnich posiedzeń KERM.
Jak poinformował "Rzeczpospolitą" wiceminister Jan Czekaj, ministerstwo korzystało przy tych analizach z danych własnych, GUS i Ministerstwa Finansów. Do danych GUS, które wg oceny ministerstwa były niekompletne, przyjęto pewną poprawkę szacunków wartości majątku.
Według dnych GUS -- w końcu ubiegłego roku było 3995 przedsiębiorstw państwowych. Ponadto Skarb Państwa miał w swoich rękach 795 jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Odliczając spółki, które już zostały przyporządkowane do programu narodowych funduszy inwestycyjnych, do sprywatyzowania inną drogą pozostały 502 spółki. W sumie jest to więc 4790 przedsiębiorstw i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta