Za opóźnienie zapłaty domagaj się odsetek
Najogólniej odsetki można zdefiniować jako wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy. Dzieli się je na: > odsetki kapitałowe (np. od udzielonych kredytów lub pożyczek), > odsetki za opóźnienie, które należą się z momentem niewykonania zobowiązania pieniężnego w terminie płatności.
Odsetki mają charakter świadczenia ubocznego w stosunku do długu głównego. Oznacza to, że co do zasady odsetki dzielą los długu głównego. Zatem np. zabezpieczenie wierzytelności pieniężnej przez zastaw lub poręczenie chroni również odsetki związane z tą wierzytelnością. Jednak roszczenie o odsetki ma charakter samoistny. Przykładowo więc odrębna umowa przelewu lub o przejęcie długu może dotyczyć tylko samych odsetek.
Kiedy się należąWysokość należnych odsetek oraz samo prawo do ich żądania może wynikać z: > umowy zawartej między stronami, > ustawy, > orzeczenia sądu, > decyzji innego właściwego organu.
Najważniejszym ustawowym źródłem roszczenia o odsetki jest art. 481 § 1 k.c. Zgodnie z nim jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta