Czy niemożliwe jest możliwe
Pół tysiąca lat - jak nigdzie indziej - przyjaznego współżycia chrześcijan i muzułmanów pod polskim niebem, jak i blisko tysiąc lat współżycia z Żydami w Polsce, dowodzą, że takie współżycie jest w pełni możliwe. Mam w żyłach domieszkę i tatarskiej krwi. Jak wielu rodaków. Jak Henryk Sienkiewicz i inni.
Od XVI wieku - jak nigdzie indziej w Europie, powiadam - gospodarowało w Wielkim Księstwie Litewskim i Koronie wiele tatarskich wsi swobodnie wyznających islam i żyjących "wedle prawa Saracenów", a na wezwanie ci Tatarzy stawali pod bronią jako wierni synowie Rzeczypospolitej. 15 chorągwi tatarskich walczyło pod komendą polskich hetmanów i dopiero po półtora wieku przymiotnik "tatarskie" oznaczał po prostu lekką jazdę. Na Litwie i w Polsce, głównie na Podlasiu, mieszkało z czasem koło stu tysięcy rodzin "Lipków", polskich Tatarów, a nie wszyscy się schrystianizowali. W XIX wieku parę tysięcy Polaków, fachowców z kręgu Wielkiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta