Drożej za wniosek o ogłoszenie upadłości
2 marca nowa ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (DzU z 2005 r. nr 167, poz. 1398) zastąpi obowiązujące dziś akty normatywne. Przestaną obowiązywać zarówno stara ustawa o kosztach sądowych (DzU z 2002 r. nr 9, poz. 88 ze zm.), jak i wydane na jej podstawie rozporządzenie w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych (DzU z 1996 r. nr 154, poz. 753 ze zm.).
Bez rewolucjiNie zmieni się reguła, że obowiązek uiszczenia opłaty wiąże się z samym faktem wniesienia konkretnego pisma sądowego. Podobnie jak to, że co do zasady opłatę sądową ponosi wstępnie ten, kto wnosi pismo. Jednak po wejściu w życie ustawy przedsiębiorcy i ich pełnomocnicy będą musieli zmienić niektóre przyzwyczajenia. W postępowaniu cywilnym pojawi się bowiem wiele nowości.
Zniknie utrwalone przez wiele lat pojęcie wpisu, służące do określania kwoty uiszczanej po to, żeby sąd zajął się sprawą. Od 2 marca będziemy po prostu wnosić opłatę sądową. Obecnie wpis pojawia się w przepisach w kilku znaczeniach - m.in. jako wprowadzenie określonych informacji do publicznego rejestru (księgi wieczystej, Krajowego Rejestru Sądowego itp.). Mogło być to zatem mylące....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta