Koncesja nie może być aportem
Wkłady niepieniężne
Koncesja nie może być aportem
Jerzy Jacyszyn, Jerzy Korczak
Problematyka wkładów niepieniężnych jest złożona i skomplikowana, abrak zdecydowanej definicji pojęcia "aport" w kodeksie handlowym otworzył możliwości interpretacyjne doktrynie i praktyce orzeczniczej.
Kodeks handlowy posługuje się synonimicznie terminami "wkład niepieniężny"i "aport" jako pewnego rodzaju przeciwwagą dla pojęcia "wkład gotówkowy (pieniężny) ". Obie postacie wkładu są alternatywną formą pokrycia kapitału w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej.
Doktryna i judykatura zawsze interesowały się kwestią zdolności aportowych. Szukano odpowiedzi na pytanie: co może być, a co nie przedmiotem wkładów niepieniężnych. Generalnie zwyciężył pogląd, iż może nim być to, co nie będąc pieniądzem, ma dającą się oszacować wartość majątkową, która z chwilą wniesienia zwiększy potencjał ekonomiczny spółki. Rozbudowano też kryteria indywidualizujące pojęcie "wkłady niepieniężne", choć i tu nie powiedziano jeszcze wszystkiego.
Przy poszukiwaniu nowych postaci wkładów niepieniężnych, a więc tych, które mają tzw. zdolność aportową, pojawiło się pytanie: czy koncesja -- w szerokim tego słowa znaczeniu -- może być przedmiotem wkładu niepieniężnego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta