Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gorączka złota

11 lipca 1995 | Nauka i Technika | ZW

Polscy fizycy są bliscy uzyskania pierwszego na świecie lasera niebieskiego

Gorączka złota

Kto nie wierzy w polską naukę, powinien bliżej przyjrzeć się dokonaniom naszych fizyków w badaniach nad nowymi technologiami, które za kilka lat mogą zrewolucjonizować mniej lub bardziej skomplikowane urządzenia. Bije się o nie cały świat. Japończcy i Amerykanie, Niemcy i Francuzi, każdy kraj, który chce zarabiać na nowoczesnym przemyśle, a nie tylko wydobywać węgiel, ropę albo produkować stal na szyny kolejowe. Ku zdziwieniu wielu zagranicznych ekspertów, Polacy znowu znaleźli się w czołówce wielkiego wyścigu z napisem: fizyka półprzewodników, a w jednej dziedzinie niespodziewanie wysunęli się na czoło peletonu!

Nie będziemy zanudzać, co to jest fizyka półprzewodników. Tego nikt, poza fachowcami, nie rozumie. Wystarczy powiedzieć, że bez jej dokonań nie byłoby tranzystorów, układów scalonych i mikroprocesorów. Nie znalibyśmy odtwarzaczy kompaktowych i komputerów, zwykłych urządzeń elektronicznych codziennego użytku i skomplikowanych przyrządów. Nie byłoby wielu innych przedmiotów, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić. To fizycy przed laty wymyślili materiały, podzespoły ielementy, które posłużyły do ich budowy. Dziś też głowią się nad nowymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 527

Spis treści
Zamów abonament