Zgoda na powoływanie dowodów z opóźnieniem
W praktyce odczuwalny jest brak pogłębionej wykładni przesłanek uwzględniania przez sąd "spóźnionych" twierdzeń, dowodów i zarzutów w postępowaniach w sprawach gospodarczych.
W postępowaniu tym powód w pozwie, a pozwany w odpowiedzi na pozew obowiązani są przytoczyć wszystkie twierdzenia, dowody i zarzuty pod rygorem utraty prawa ich powoływania w dalszym toku postępowania. Jest to system prekluzji dowodowej.
Został on wprowadzony do kodeksu postępowania cywilnego w 2000 r. (art. 479 12 § 1, art. 479 14 § 2) i uzupełniony nowelizacją z 2004 r. Ustawodawca złagodził skutki prekluzji dowodowej, wprowadzając zarazem wyjątkowe uprawnienia sądu do uwzględnienia zgłoszonych później twierdzeń, dowodów oraz zarzutów, jeśli strona wykaże, że ich powołanie w pozwie lub odpowiedzi na pozew nie było możliwe lub potrzeba ich powołania pojawiła się później.
Zakres i skutkiZ obserwacji orzecznictwa Sądu Najwyższego ostatnich lat wynika, że zakres oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta