Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Arsenał minionych wieków

01 kwietnia 2006 | Polski oręż | MM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Arsenał minionych wieków Rękojeść batorówki (c) MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO Szabla batorówka (c) MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO, MAPA: LESZEK NABIAŁEK SZABLE W DŁOŃ!

Elementy wschodniego ubioru, uzbrojenia, a także sposoby wojowania zderzyły się u nas z rzeczywistością łacińskiej Europy i jej wojskowością, tworząc w efekcie siłę zbrojną o oryginalnym charakterze, niespotykaną nigdzie indziej. Proces przyswajania u nas wschodnich wzorców nie był bezkrytyczny, wiązał się z ich modernizacją, przeobrażeniami, dostosowywaniem do rodzimych potrzeb i wymagań, dzięki czemu możemy stwierdzić, że nasz wkład w sztukę wojenną nowożytności jest ogromny. Najsilniejsza fala orientalizacji przypada na czasy Stefana Batorego, a potem okres panowania Jana III Sobieskiego, co wiąże się oczywiście ściśle z głównym naszym wówczas przeciwnikiem - Turkami. Jednym z najważniejszych elementów odróżniających polską armię od wojsk zachodnioeuropejskich, a stanowiącym zarazem symbol sarmatyzmu, jest szabla - długa broń biała, mająca zakrzywioną i jednosieczną głownię (klingę). Rękojeść może być otwarta, półotwarta bądź zamknięta. Zasadniczą zaletą szabli w porównaniu z mieczem jest możliwość cięcia na dużej powierzchni (dzięki krzywiźnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3804

Spis treści
Zamów abonament