Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wygrywamy walkę o prawdę

22 kwietnia 2006 | Świat | PZ KZ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

AKCJA "RZECZPOSPOLITEJ" To były niemieckie obozy śmierci, w których ginęli obywatele różnych narodowości Wygrywamy walkę o prawdę Polacy stanęli na wysokości zadania. Takiej zgody i mobilizacji nie było od dawna. Dzięki nim wiele gazet na całym świecie przestało pisać o "polskich obozach śmierci".

(c) AP / CAF PAP "Polish death camps" czy "polnische Vernichtungslager" - te fałszywe i obraźliwe dla Polski sformułowania od wielu lat pojawiały się w zachodnich mediach. Jednak w samej Polsce publicznie mało się o nich mówiło. Przez wiele lat zjawisko było niemal tematem tabu i mało kto oficjalnie przeciwko niemu protestował. Ponad rok temu "Rzeczpospolita" rozpoczęła jednak akcję Przeciwko "polskim obozom". I nagle nastąpiła prawdziwa eksplozja. Polacy na całym świecie zaczęli stawiać pytania: dlaczego świat mówi o "polskich obozach", a nie o kubańskim Guantanamo czy austriackim obozie Mauthausen? Nasi rodacy na całym świecie przystąpili do walki o prawdę.

Interpretacje nie do zaakceptowania

- Polacy nagle uświadomili sobie, że coś złego dzieje się z pamięcią historyczną. Że próbuje im się przypisać winę. Że Europa, do której weszliśmy, często źle i dla nas nie do przyjęcia interpretuje historię. Dla wielu osób to był szok. Społeczeństwo poczuło się dotknięte. Stąd ta mobilizacja - ocenia Zdzisław Krasnodębski,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3821

Spis treści
Zamów abonament