Ścigaj dłużnika w sądzie
Każdy przedsiębiorca może domagać się zapłaty w postępowaniu sądowym. Warto oczywiście powierzyć to prawnikowi, ale obowiązku nie ma. Kto chce, może stawać przed sądami osobiście.
Najpierw trzeba wnieść do sądu pismo zwane pozwem (jak go napisać, piszemy obok). Do pozwu trzeba dołączyć jego odpisy dla wszystkich uczestniczących w sprawie osób oraz odpisy dokumentów składanych wraz z pozwem (art. 128 kodeksu postępowania cywilnego, w skrócie k.p.c.).
Skąd wziąć adresPrawdziwą piętą achillesową polskiego wymiaru sprawiedliwości są doręczenia. Co do zasady bowiem pisma procesowe należy doręczać stronom osobiście. Skąd jednak przedsiębiorca ma wiedzieć, gdzie szukać swojego kontrahenta? Z reguły ma oczywiście jakiś punkt zaczepienia - wizytówki, faktury itp. Dziś jednak zmiana biura nie jest żadnym problemem i adresat z dnia na dzień może się rozpłynąć w powietrzu.
Przedsiębiorcom idą tu jednak w sukurs przepisy. Zgodnie z art. 133 § 2a k.p.c. pisma procesowe dla przedsiębiorców i wspólników spółek handlowych, wpisanych do rejestru sądowego na podstawie odrębnych przepisów (chodzi tu przede wszystkim o ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta