Bilans dwu lat obecności
Druga rocznica wstąpienia do Unii Europejskiej nie jest okrągłą rocznicą, ale - podobnie jak drugi łyk wina - daje pojęcie o smaku. Uprawnia do ocen. Szkicując polski bilans, warto odnotować rzadką zbieżność ocen społecznych i eksperckich. Polacy nie odczuwają jeszcze namacalnych skutków członkostwa, ale w zdecydowanej większości wyrażają zadowolenie, że jesteśmy w środku. Widzą w tym szansę.
GEOGRAFIA LĘKÓW I NADZIEICo więcej, wielu z nich wyżej ceni odległą administracje unijną w Brukseli niż własny rząd w Warszawie, co nie zdarza się w innych krajach. W ankiecie Konfederacji Pracodawców Polskich prawie 70 proc. przedsiębiorców potwierdza korzyści z członkostwa, a jedynie 5 proc. jest przeciwnego zdania. Tak więc, sondaże i ankiety są zgodne z wyliczeniami ekspertów.
Radykalnie, w krótkim czasie zmieniła się geografia lęków i nadziei związanych z Unią Europejską. Rzeczywistość zaprzeczyła strachom rozsiewanym przed referendum akcesyjnym. Najbardziej straszona była wieś, a tam dotarły pierwsze unijne dopłaty. Okazało się, że wiele gospodarstw zamienia darowane euro na inwestycje. Obcy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta