Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tak łatwo zwolnić pracownika

31 maja 2006 | Dobra firma | MG
źródło: Nieznane

DF SŁUCHAM Nie tak łatwo zwolnić pracownika Nasza ekspertka odpowiadała na pytania czytelników związane z ochroną przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy Agnieszka Konarska specjalista z Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej NA ZWOLNIENIU LEKARSKIM > Pracownik chorował przez 182 dni. Z opinii lekarskiej przekazanej przez zatrudnionego wynika, że nie będzie on korzystał ze świadczenia rehabilitacyjnego, bo jest zdolny do pracy. Czy możemy zatem zwolnić go po 182 dniach choroby?

Pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia tylko wtedy, gdy niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż okres pobierania zasiłku chorobowego i wynagrodzenia oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p.). Zatem pracownika, któremu skończyło się trwające dłużej niż 30 dni zwolnienie lekarskie, pracodawca powinien skierować na badania kontrolne. Jeżeli w ich wyniku pracownik uzyska zaświadczenie, że jest zdolny do pracy na dotychczasowym stanowisku, to nie można z nim rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia.

> Przebywam na 7-miesięcznym zwolnieniu lekarskim. Ostatnie 3 miesiące byłem na świadczeniu rehabilitacyjnym. Kończy się ono 1 czerwca....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3852

Spis treści
Zamów abonament