Jak uchylić się od ugody z pracownikiem
- Od kilku miesięcy trwa proces wytoczony przez naszego byłego pracownika o wypłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Pełnomocnik pracownika zaproponował ugodę. Jakie są jej skutki? Czy jej podpisanie na zawsze zakończy tę sprawę? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Ugoda sądowa to rodzaj porozumienia, w którym strony określają zasady zakończenia toczącego się sporu i zamknięcia sprawy sądowej. Zgodnie z art. 917 kodeksu cywilnego podstawową cechą ugody są wzajemne ustępstwa stron, mniej lub bardziej ekwiwalentne.
Zawarcie ugody wyklucza postępowanie sądowe i usuwa zarazem sprawę spod rozstrzygnięcia sądowego.
Ten sposób zakończenia sprawy jest zatem korzystny zarówno dla stron, jak i wymiaru sprawiedliwości. Trwa krócej i jest tańszy. Nie bez przyczyny więc ustawodawca nałożył na przewodniczącego obowiązek dążenia do ugodowego załatwienia sporu (art. 10 kodeksu postępowania cywilnego).
W praktyce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta