Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudno obliczyć pensję pracownika

31 maja 2006 | Prawo | RM
źródło: Nieznane

ZATRUDNIENIE Trudno obliczyć pensję pracownika Gdyby nie orzeczenia Sądu Najwyższego, sporządzanie listy płac byłoby koszmarem.

Nie jest możliwe wypełnienie listy płac tylko na podstawie obowiązujących przepisów. Główny powód - nie podają one jednej, klarownej reguły ustalania wszystkich wynagrodzeń pracowników. Inaczej zatem liczy się pensję za urlop wypoczynkowy, za dyżur, a nawet normalne wynagrodzenie i dodatki za godziny nadliczbowe. Dochodzi do tego fatalna forma regulacji płacowych, przypominających łamigłówkę, i napisanych fatalnym językiem.

Nie można pracować za darmo

Niechlubnym przykładem jest sposób obliczania wynagrodzenia w stałej stawce, np. 3 tys. zł za przepracowane dni miesiąca (tzw. częściowego), gdy przez jego resztę zatrudniony chorował. Jak je uzyskać, mówi § 11 rozporządzenia z 29 maja 1997 r. (Dz. U. nr 62, poz. 289 ze zm.).

Najpierw stawkę dzieli się przez 30 dni, a uzyskaną dniówkę mnoży przez liczbę dni, na które opiewa zwolnienie lekarskie. Na końcu otrzymany wynik odejmuje się od ryczałtu miesięcznego.

Metoda ta zawodzi całkowicie w miesiącach krótszych lub dłuższych niż 30 dni. Prowadzi do pozbawienia zapłaty za jeden dzień osoby, która np. chorowała przez pierwsze 30 dni, a pracowała tylko dzień. Natomiast nadpłacić trzeba temu, kto korzystał ze zwolnienia lekarskiego przez część lutego. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3852

Spis treści
Zamów abonament