U pracodawcy obowiązuje nie tylko kodeks
Mogą one być zawarte w wewnętrznych regulacjach i obowiązywać u pracodawcy, o ile nie będą mniej korzystne niż kodeks pracy . Oprócz przepisów prawa pracy wydawanych przez organy i instytucje państwowe, czyli kodeksu pracy, ustaw i rozporządzeń, pracowników i pracodawców mogą obowiązywać także inne regulacje, czyli tzw. zakładowe prawo pracy. Powinno być ono dostosowane do warunków i potrzeb firmy. Ma też uwzględniać jej specyfikę.
Jakie źródła prawa pracyArt. 9 k.p. definiuje pojęcie prawa pracy, określając tzw. źródła prawa pracy. Do nich - poza wymienionymi - mogą należeć: > postanowienia układów zbiorowych pracy (zakładowych, jak i ponadzakładowych), > inne oparte na ustawie porozumienia zbiorowe, > regulaminy określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy, > statuty, w tym statuty spółek,
Choć nie wynika to bezpośrednio z art. 9 k.p., to sprawy dotyczące pracowników w firmie mogą też określać obwieszczenia i informacje.
Dlaczego zbiorowe?Z reguły wewnętrzne regulacje w firmie są tworzone przy aktywnym udziale pracodawców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta