Składowanie po polsku
Skład konsygnacyjny to magazyn zlokalizowany w pobliżu lub na terenie zakładu ostatecznego nabywcy towarów, utworzony w celu zapewnienia ciągłego dostępu do części czy półfabrykatów wykorzystywanych w procesie produkcyjnym. Części te lub półfabrykaty w momencie wprowadzenia ich do magazynu pozostają jeszcze własnością dostawcy. Producent staje się właścicielem dopiero z chwilą pobrania ich z magazynu do produkcji.
Zaletą składu jest to, że kontrahenci z innych państw członkowskich UE, będący właścicielami składowanych towarów, nie mają obowiązku rejestracji dla celów VAT w kraju, w którym tworzone są zapasy części i półfabrykatów. VAT jest w takim wypadku rozliczany przez ich nabywcę (producenta).
Możliwość tworzenia składu konsygnacyjnego przewiduje art. 21 VI dyrektywy. Niestety polska ustawa o VAT na ten temat milczy. Podatnicy stosują w takich sytuacjach przepisy o wewnątrzwspólnotowym nabyciu, jednak rozliczenia te są uciążliwe i utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej.
Co wynika z przepisówSą jednak przepisy, które pozwalają na stworzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta