Podatek od spóźnionej dywidendy
Na ogół nie mają wątpliwości, że spółka spóźniając się z wypłatą dywidendy, uzyskuje nieodpłatne świadczenie (w opinii niektórych nie zmienia tego nawet wypłata udziałowcowi odsetek za zwłokę). Mimo że takie stanowisko organów podatkowych znalazło potwierdzenie w wielu wyrokach sądów administracyjnych, sprawa nie jest wcale taka oczywista.
Eksperci wskazują, że idąc tym tokiem rozumowania, każde nieterminowe świadczenie dłużnika można by uznać za nieodpłatne świadczenie wierzyciela na jego rzecz. Tymczasem do powstania nieodpłatnego świadczenia może prowadzić tylko aktywne i celowe działanie przekazującego takie świadczenie.
Co mówi kodeks spółek handlowychZasady wypłaty dywidendy przez spółkę kapitałową (z o.o., akcyjną) reguluje kodeks spółek handlowych. Zgodnie z jego art. 191 § 1 i art. 347 wspólnik (akcjonariusz) ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta