Bezterminowi nie mogą żądać nadpłaty
6 lipca br. (I SA/Ol 268/06) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie orzekł, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający niekonstytucyjność przepisów likwidujących od 1 stycznia 2000 r. preferencje podatkowe dla zpch, nie odnosi się do "bezterminowych" zpch.
Przypomnijmy, że chodzi o wyrok TK z 25 czerwca 2002 r. (K.45/2001; DzU nr 100, poz. 923). Trybunał orzekł w nim m.in. o niekonstytucyjności przepisów nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, likwidującej - bez żadnych przepisów przejściowych - zwolnienie zpch z tego podatku. Uznał, że nowe regulacje podatkowe są niezgodne z konstytucją w stosunku do przedsiębiorców, którzy w momencie opublikowania tych przepisów posiadali status zpch przyznany im na okres 3-letni i podjęli długookresowe przedsięwzięcia na rzecz osób niepełnosprawnych (będące w toku). Od razu pojawiła się kwestia, czy wyrok ten ma jakikolwiek skutek dla tych firm, które w 1999 r. co prawda realizowały przedsięwzięcia inwestycyjne, ale status zpch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta