Podatek nie tylko od prowizji, ale także od odsetek
Ponieważ w kodeksie cywilnym nie ma regulacji określających wyraźnie istotne cechy umowy faktoringu, jako umowa nienazwana przybiera ona różnorodne formy. To z kolei stwarza wiele niejasności co do ewentualnej konieczności oraz sposobu jej opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Usługa pośrednictwa finansowegoNie ulega wątpliwości, że poprzez zawarcie umowy faktoringu bank lub inna wyspecjalizowana instytucja finansowa (faktor) świadczy określoną usługę na rzecz eksportera (faktoranta). W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju jest czynnością podlegającą VAT. Dodajmy, że faktoring klasyfikowany jest jako usługa pośrednictwa finansowego. A takie usługi - zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z poz. 3 pkt 5 załącznika nr 4 - co do zasady są zwolnione z opodatkowania. Jednak zwolnienie to nie ma zastosowania do usług ściągania długu oraz usług faktoringu, zatem podlegają one opodatkowaniu według podstawowej stawki 22 proc. VAT.
Wątpliwości przy faktoringu niewłaściwymProblemy mogą się pojawić przy faktoringu niewłaściwym, gdzie nie dochodzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta