Co ma podatnik z europejskich wyroków
Polska, podpisując w Atenach traktat akcesyjny, wzięła na siebie obowiązek pełnego i prawidłowego wdrożenia dorobku prawnego Unii Europejskiej do krajowego systemu prawnego. Dorobkiem tym są m.in. akty prawne wydane przez instytucje unijne oraz orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Orzeczenia i wyroki Trybunału w Luksemburgu tworzą precedensy, na które można się bezpośrednio powoływać w sporach z urzędami oraz przed sądami administracyjnymi - na równi z przepisami krajowymi i unijnymi.
Krajowe organy podatkowe są zobowiązane do uwzględniania wyroków ETS na każdym etapie postępowania. Sądy krajowe także powinny orzekać zgodnie z linią orzeczniczą Trybunału, natomiast w razie wątpliwości powinny poprosić ETS o opinię, w trybie pytania prejudycjalnego. Ponadto przepisy ordynacji podatkowej nakładają na ministra finansów obowiązek dokonywania interpretacji prawa podatkowego przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta