Ceny nie zawsze muszą rosnąć
Ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu idą w górę w zawrotnym tempie. To zjawisko dotyczy jednak tylko części rynku. Mieszkań buduje się w Polsce dramatycznie mało, a jeszcze mniej pojawia się ich na rynku. Z powstałych w zeszłym roku w całym kraju 114 tys. lokali do obrotu może wejść nieco ponad 40 tysięcy lokali spółdzielczych i zbudowanych przez deweloperów (patrz ramka).
Bogato i skromnie w stolicyPrzez ostatnich pięć lat jedna czwarta mieszkań na sprzedaż powstawała w Warszawie, a w 2005 roku - aż 30 proc.
Bańka cenowa, czyli gwałtowny wzrost stawek za metr lokalu, pojawiła się głównie na rynku stołecznym, i to nie na całym, lecz obejmującym najbardziej atrakcyjne lokalizacje. Dotyczy to najwyżej kilku tysięcy mieszkań. Co to jest dla prawie dwumilionowej metropolii? Ceny rzędu kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy - a więc na poziomie stolic europejskich - odnoszą się głównie do nielicznych inwestycji w bardzo atrakcyjnych, modnych miejscach. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta