Jak skutecznie dochodzić swoich praw
Jeśli podatnik stwierdzi, że na skutek niezgodności polskiego prawa z prawem wspólnotowym powstała u niego nadpłata podatku (np. zapłacił akcyzę sprowadzając samochód z innego kraju UE), ma prawo wystąpić do właściwego organu (w tym wypadku do naczelnika urzędu celnego) w trybie określonym w art. 75 ordynacji podatkowej (op) z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. We wniosku tym powinien przedstawić argumenty za niezgodnością kwestionowanego przepisu z prawem wspólnotowym. Ponieważ polscy urzędnicy w praktyce nie stosują bezpośrednio unijnych przepisów, należy zakładać, że sprawa nie zostanie pozytywnie rozstrzygnięta w postępowaniu podatkowym. Przygotowaną wcześniej argumentację można więc wykorzystać w postępowaniu sądowoadministracyjnym.
Wznowienie postępowaniaPrzepisy op pozwalają również na wznowienie postępowania zakończonego już prawomocną decyzją podatkową. Zgodnie bowiem z art. 240 § 1 ust. 11 op w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli orzeczenie ETS ma wpływ na treść wydanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta