Malta dyskryminowała mężczyzn
Na swoją obronę aptekarz miał kilka argumentów. Po pierwsze: grzywna to przejaw dyskryminacji, bo inne osoby znajdujące się w podobnej sytuacji nie miały takich jak on obciążeń i obowiązków. Po drugie: system maltański faworyzuje kobiety, a krzywdzi mężczyzn, skoro w ostatnich pięciu latach jedynie ok. 3 proc. pań było przysięgłymi. Po trzecie: obowiązki sądowe to duże obciążenie, wymagające częstej nieobecności w pracy, by regularnie uczestniczyć w rozprawach. Ponadto obciążają one moralnie z powodu konieczności orzekania o winie lub niewinności.
Jako wykładowca Uniwersytetu Maltańskiego Adami wielokrotnie starał się zwolnić z obowiązków przysięgłego. Bezskutecznie. Doszło do tego dopiero w 2005 r.
Ponieważ w krajowych sądach nie znalazł zrozumienia, wystąpił do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, dowodząc, że sposób wymagania od niego pełnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta